Dlaczego u każdej z nas pigment, często nawet ten sam będzie wyglądał inaczej, a intensywność jego koloru się zmieni?

Za wszystko odpowiedzialna jest nasza skóra, która składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki tłuszczowej. To właśnie ona odpowiedzialna jest za wygląd i trwałość naszego makijażu permanentnego. Kolor naszej skóry jest uwarunkowany genetycznie, związany jest z trybem naszego życia, dbaniem o skórę i zależy od składu pigmentów w niej zawartych. Do tych barwników należą m.in. :

  • melanina- produkowana w melanocytach
  • włókna kolagenowe- stanowią one ,,rusztowanie’’ dla naszej skóry. Mają żółte zabarwienie
  • hemoglobina
  • karoten- nadaje pomarańczowy kolor

Pigment wprowadzany jest w powierzchowne warstwy naskórka, więc miesza się on z barwnikami w naszej skórze. To właśnie dlatego ten sam kolor u każdej z nas wygląda inaczej. Musimy o tym pamiętać i najlepiej jest zaufać doświadczonej linergistce. To ona dobierze indywidualnie kolor pigmentu do naszej urody. O makijaż permanentny trzeba odpowiednio dbać, a raz zrobiony należy, w zależności od potrzeb odświeżać. Jego trwałość zależy od kilku czynników:

  • rodzaju cery (każda skóra inaczej reaguje z pigmentem)
  • poziomu hormonów w organizmie
  • chorób
  • przyjmowanych leków
  • pielęgnacji
  • i wielu innych

Pigmentacja ust, czy kresek na powiekach, nie jest aż tak skomplikowana jak makijaż permanentny brwi. W okolicach brwi występują bowiem gruczoły łojowe, które utrudniają pigmentację w tym rejonie twarzy. Głównymi składnikami pigmentów są barwniki o barwie żółtej, czerwonej i niebieskiej. Kolor brązowy, używany w pigmentacji brwi jest więc mieszaniną tych oto kolorów i barw pochodnych. Istotna jest też wielkość cząsteczek danego koloru. Im mniejsza cząsteczka, tym szybciej zostanie ona wyłuszczona ze skóry. Oznacza to, że barwa brązowa, czy czarna, które mają najmniejszą cząsteczkę będą najszybciej wyłuszczać się z organizmu. Kolor składający się z czarnego i pomarańczowego schodzić będzie do koloru podstawowego mającego największe cząsteczki- czerwonego oraz żółtego, w zależności od proporcji dając nam kolor mniej lub bardziej, pomarańczowy lub czerwony. Jeżeli użyjemy ciemniejszych pigmentów o barwie bardziej chłodnej, czyli zawierającej więcej odcieni niebieskiego, kolor naszego makijażu może wyłuszczać się do odcieni szarości. Jest to naturalny proces , który pojawia się nawet przy użyciu najlepszych jakościowo barwników dostępnych na rynku. Bardzo istotne jest jednak doświadczenie linergistki oraz odpowiednia pielęgnacja naszego makijażu permanentnego. Możemy proces ten zmniejszyć oraz spowolnić. Jednak zależne jest to również od wielu innych czynników wymienionych wyżej. Należy pamiętać, że jest to naturalny i całkowicie normalny proces, który wystąpi u każdej z nas. Nie należy się tego obawiać. W takiej sytuacji zalecane jest odświeżenie pigmentacji raz do roku, aby uniknąć odbarwienia naszego pigmentu i przywrócić mu piękny kolor z pierwszej wizyty w salonie kosmetycznym.